Головна Новини Найважливіші новини НДУ підтримує проект закону №2805-Д щодо функціонування та обігу аграрних розписок
НДУ підтримує проект закону №2805-Д щодо функціонування та обігу аграрних розписок Друк
Вівторок, 06 квітня 2021, 15:00

 

Запропоновані законодавчі зміни передбачають впровадження інструменту аграрних розписок в формі неемісійного цінного паперу, що існує в електронній формі та за вибором кредитора може обліковуватись в Реєстрі аграрних розписок або у вигляді облікових записів на рахунках в цінних паперах в системі депозитарного обліку цінних паперів з відображенням відомостей про реквізити аграрної розписки в Реєстрі аграрних розписок. Нагадаємо, що аграрна розписка – це інструмент фінансування, який дозволяє агровиробникам залучати грошові та товарні ресурси під заставу майбутнього врожаю. На сьогодні аграрні розписки вже забезпечують 13-15 млрд гривень фінансування щорічно, однак агросектору потрібно більше. Власними ресурсами кредитори не можуть забезпечити зростаючі потреби агровиробників у фінансуванні, а тому необхідно розвивати опції рефінансування та залучати додаткову ліквідність у сектор.

 

2805

Запропоновані законодавчі зміни дозволять реалізувати потенціал аграрних розписок через форму електронного цінного паперу з подальшим розвитком інструменту для доступу до ринків капіталу, зокрема через сек’юритизацію.

Також для спрощення та здешевлення аграрних розписок законопроект №2805-Д пропонує можливість для агровиробників та кредиторів здійснювати операції з аграрними розписками безпосередньо в Реєстрі аграрних розписок. Відмова від обов’язкового нотаріального посвідчення стала можливою завдяки забезпеченню належного захисту інструменту, зокрема через:

  • інтеграцію Реєстру аграрних розписок з чотирма державними реєстрами, гармонізацією з системою НДУ,
  • автоматичну верифікацію інформації користувачів на основі актуальних даних з реєстрів,
  • автентифікацію користувачів за електронними цифровими підписами,
  • впровадження сучасних технологій цифрових рішень для обробки даних, які використовуються у фінансовому секторі у світовій практиці.

 

Модернізація аграрних розписок, як передбачено законопроектом №2805-Д, позитивно вплине на розвиток сільського господарства України, а також стане основою для розвитку аграрних ринків капіталу та впровадження сучасних фінансових інструментів.

 

 

За додатковою інформацією звертатися: pr@csd.ua


Довідка
Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.
12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).
Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.