Головна Новини Найважливіші новини Depend - 1 рік після старту!
Depend - 1 рік після старту! Друк
Середа, 30 вересня 2020, 09:17

Рівно рік тому, 30 вересня 2019 року в Україні запрацювала нова сучасна IT-платформа системи депозитарного обліку - DEPEND. Це стало одним з найважливіших етапів розвитку українського фондового ринку.

Depend

 

Впровадження нової технологічної платформи створило новий функціонал і можливості для всього ринку, значно підвищило якість послуг, які отримали не тільки національні гравці, а й нерезиденти. Для учасників ринку нова ІТ-платформа Центрального депозитарію (далі - ЦД) забезпечила високий рівень захисту інформації. Нова платформа дозволила депозитарним установам самим обирати альтернативне ПЗ для обслуговування клієнтів, і як результат поява нових сервісів як для компаній, так і власників цінних паперів.

 

Як це було?

Після проведення тендеру серед провідних розробників програмного забезпечення (далі - ПЗ) з США, Великобританії, країн Західної Європи в 2017 році, постачальником нового ПЗ для депозитарної системи України було обрано компанію з великим досвідом з впровадження передових технологічних рішень для Центральних депозитаріїв - Percival Software Limited (Великобританія, Лондон), з якою вже в травні 2018 року відбулося підписання контракту.

Так, почалося поетапне впровадження нової IT-платформи для депозитарної системи, яке вперше в історії фондового ринку проходило за участі ключових гравців, які не тільки мали можливість долучатися до обговорення, а й відгуки яких безпосередньо були враховані в процесі запровадження.

2019 рік став ключовим, адже перед запуском в промислову експлуатацію передував активний етап з проведення навчальних семінарів для представників депозитарних установ та тестування ПЗ з учасниками фондового ринку.

 

Які зміни отримали клієнти після впровадження Depend?

Впродовж року команда ЦД продовжувала вдосконалювати систему, доопрацьовуючи функціонал для максимальної зручності в роботі та створенням нових послуг для клієнтів. Так, було створено:

●      Послугу з формування масиву даних (стандартного формату та за замовленням ДУ).

●      Для зручності депозитарних установ сконфігуровано відображення повідомлень про отримання ЦД від емітента розпорядження про виплату доходів/сум погашення за цінними паперами (виплата акціонерним товариством дивідендів за акціями, виплата емітентом доходів за ЦП, виплата емітентом доходів за борговими ЦП при погашенні).

●      Для більш структурованого відображення операцій в журналах Depend GUI введено додаткові типи операцій (переказ ЦП внаслідок безумовної операції, операція коригування, переказ ЦП на та з узагальненого рахунку ДУ, повернення ЦП на рахунок емітента).

●      За проханням депозитарних установ анкети фінансових інструментів доповнено додатковою інформацією (реквізити рішення НКЦПФР щодо заборони торгівлі: вчинення торговцями цінними паперами правочинів з цінними паперами, пов’язаних з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами).

●      В 1,5 рази підвищилась швидкість обробки потоків МТ повідомлень від ДУ на ПЗ 3-х сторін.

●      За замовленням депозитарних установ сконфігуровано додаткові поля в довідках та виписках по рахункам у ЦП.

●      Проведено стрес-тестування потужностей системи, в ході якого емпіричним шляхом було встановлено: кількість операцій, що вдалося провести за тестовий операційний день більш ніж в 65 разів перебільшує максимальну середньоденну активність за наявний період експлуатації. При цьому комплекс Depend працював із значним ресурсним запасом у 45-60%.

●      Розроблено процедури та функціонали для зміни моделі роботи депозитарних установ з ЦД.

 

На цьому робота команди ЦД з удосконалення системи не зупиняється, адже в найближчому майбутньому, єдина в Україні сучасна ІТ система депозитарного обліку, що працює за міжнародними стандартами пост-трейду, зможе забезпечити запровадження в Україні передових світових практик та появу нових фінансових інструментів на фондовому ринку, що вже передбачені Законі України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки” (№738-IX).

 

 

За додатковою інформацією звертатися: pr@csd.ua


Довідка
Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.
12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).
Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.