Home Newsroom Important НДУ забезпечив можливість українському інвестору прийняти участь у голосуванні на ЗЗА APPLE
НДУ забезпечив можливість українському інвестору прийняти участь у голосуванні на ЗЗА APPLE Print
Thursday, 16 July 2020 08:41

Національний депозитарій України через "лінк" з міжнародним депозитарієм Clearstream, успішно забезпечив можливість українському інвестору прийняти участь у голосуванні на загальних зборах американської корпорації Apple.
___________APPLE

Послідовна робота Центрального депозитарію, яка активно проводилась починаючи з 2018 року над впровадженням спрощеного допуску іноземних цінних паперів на український фондовий ринок сприяла появі нових та якісних фінансових інструментів, які привернули увагу локальних інвесторів. Як результат, в березні 2019 року акції американської корпорації Apple були допущені до обігу в Україні та почали обліковуватись в національній депозитарній системі.

Механізм реалізації прав власності на такі іноземні цінні папери та зокрема, участь власників акцій у зборах акціонерів (як в Україні, так і по всьому світу) здійснюється не тільки шляхом персональної участі або наданням довіреності представникові, а й за можливості надання власником акцій розпорядження щодо передачі бюлетенів з варіантом голосування на майбутніх зборах депозитарній установі, що веде його рахунок у цінних паперах.

67446924_2163097003819903_3405766202230833152_o
“Участь у голосуванні на зборах акціонерів Apple для нас дуже важлива подія! Хоча голосував не “БТС Брокер", а наш клієнт. Ми були невід'ємним учасником цієї події. - коментує Роман Осипов, директор ТОВ “БТС БРОКЕР”, - Тепер з упевненістю можна сказати, що кожен український інвестор, який придбав акції Apple в Україні, є повноцінним акціонером, може брати участь в зборах акціонерів і впливати на рішення корпорації Apple.”


Ключовим етапом цього процесу є передача отриманої від депозитарної установи інформації щодо голосування емітенту для врахування голосів акціонерів саме через систему кореспондентських відносин Центрального депозитарію та Clearstream Banking Luxembourg (CBL).

MB145 “Завдяки системі кореспондентських відносин Центрального депозитарію та міжнародним депозитарієм Clearstream загальноприйнята міжнародна практика реалізації права власників акцій на участь у зборах акціонерів з будь якої точки світу, яка ще деякий час тому здавалась неможливою в Україні, зараз є цілком реальною і ми на власному досвіді можемо впевнено стверджувати, що це можливо. - розповідає Міндаугас Бакас, Голова Правління ПАТ “НДУ”. - Ми й надалі активно продовжуємо роботу у напрямку розширення переліку іноземних фінансових інструментів, доступних в національній депозитарній системі, яка на даний момент обліковує цінні папери більше десяти іноземних емітентів.”


Досвід, набутий через міжнародні стосунки, дозволяє використовувати практику інших країн при впровадженні нових сервісів для клієнтів Центрального депозитарію. Так, наприкінці травня Центральний депозитарій забезпечив проведення перших в Україні дистанційних загальних зборів акціонерів, запровадивши новий сервіс “Кабінет Зборів”.

Також, Центральний депозитарій продовжує роботу над створенням основного механізму проведення загальних зборів із застосуванням електронного голосування, передбаченого в Проекті Закону №2493 “Про акціонерні товариства”, який, в червні 2020 року, було прийнято в першому читанні Верховною Радою України. Функціонал нової автоматизованої електронної системи передбачає зручні інструменти взаємодії для акціонерів як з емітентом, так і з депозитарною установою, які вже широко використовуються в європейській практиці із застосуванням найсучасніших засобів електронної ідентифікації.


За додатковою інформацією звертатися: pr@csd.ua


Довідка
Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.
12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).
Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.