Головна Новини Найважливіші новини НДУ: Власником цінних паперів MHP, Kernel, Microsoft та інших компаній в Україні наразі зможе стати кожен
НДУ: Власником цінних паперів MHP, Kernel, Microsoft та інших компаній в Україні наразі зможе стати кожен Друк
Понеділок, 12 лютого 2018, 09:21

 

Цінні папери, розміщені на закордонних біржах, стали доступні не тільки для великих інвесторів, але і для будь-якого громадянина України. 06.02.2018 вступило в силу рішення N 871 «Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України». Наразі громадяни України можуть придбати іноземні цінні папери та вільно ними розпоряджатися: продавати, дарувати, передавати в спадщину тощо.

Ініціатива щодо спрощення допуску цінних паперів іноземних емітентів на фондовий ринок і зняття обмеження щодо їхнього обігу народилася під час спільної роботи Національного депозитарію України (НДУ) з учасниками ринку. Остаточне рішення було ухвалено унаслідок співпраці з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

«Нам потрібно пожвавити український ринок цінних паперів. Один зі способів - забезпечення інвесторів ефективною інфраструктурою для придбання іноземних активів. Рішення про спрощення доступу іноземних цінних паперів грає в цьому процесі одну з головних ролей. Унаслідок цього спростилася процедура входу цінних паперів на ринок. Наразі все, що необхідно зробити емітенту для отримання дозволу від НКЦПФР на допуск цінних паперів іноземної компанії - заповнити стандартну форму заяви. Збір іншої інформації і введення на український фондовий ринок здійснює НДУ. Кількість цінних паперів в обігу для їхніх власників наразі не обмежується. Для учасників ринку це добра нагода для розширення пакету послуг», - говорить Голова Правління НДУ Міндаугас Бакас, перед яким поставлено завдання в найкоротші терміни реформувати фондовий ринок України.

Під час спільного обговорення змін між НДУ, НКЦПФР та ключовими гравцями ринку, де НДУ виступило майданчиком для формування умов взаємодії зручних для всіх сторін, було сформульовано Рішення № 871 «Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України». Суттєво спрощена процедура допуску цінних паперів на ринок України дозволить збільшити обсяги торгів на українському фондовому ринку і зробить його більш привабливим для первинного публічного розміщення.

«Це Положення покликане спростити процедуру допуску для емітентів, яка раніше була пов'язана з надмірною кількістю паперової роботи», - говорить Дмитро Тарабакін, Голова Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку, Член НКЦПФР.

Начальник Відділу міжнародних відносин та розвитку діяльності НДУ Євген Дідківський зазначає, що Рішення скасовує обмеження обсягу іноземних цінних паперів, допущених до обігу на ринку України. Будь-яка кількість паперів певного випуску, що отримав допуск, може заводитися в країну. Обіг паперів не обов'язково має відбуватися на біржі. Це дає більше свободи покупцям і продавцям, які можуть домовлятися про купівлю-продаж між собою. Цінні папери можуть дарувати, передавати в спадщину тощо. Суттєво спрощена процедура допуску цінних паперів на ринок України. Крім цього, тепер дозвіл на допуск іноземних цінних може бути наданий не тільки за заявою емітента, але й за зверненням НДУ. Дотепер, якщо емітент не був зацікавлений в обігу його цінних паперів в Україні, це не могло статися. На сьогодні НДУ може отримати дозвіл в інтересах інвесторів.

Гравці ринку позитивно оцінюють нові зміни. «Одразу після зміни складу НКЦПФР у 2015 році в мене з'явилася надія, що українські інвестори зможуть отримати можливості, які є в будь-якій нормальній країні, - говорить Олексій Сухоруков, Керуючий директор Інвестиційної Групи УНІВЕР. - Для цього потрібно було зняти низку бюрократичних заборон, у тому числі - у тексті Положення про обіг іноземних цінних паперів. Версія документа від 2012 року придатна виключно для пілотного проекту за так званим «вторинним лістингом». Обмеження були такі: 1) дозвіл на звернення в Україні могли отримати тільки емітенти, у яких є активи в Україні; 2) іноземні ЦП могли обертатися тільки на біржі. Нова редакція зняла обидві ці заборони, істотно скоротила перелік необхідних документів, а також дала можливість подавати заявку на допуск не тільки емітентам, але й центральному депозитарію України. Це, на жаль, дуже мікроскопічні зміни в порівнянні з тим, що ще потрібно зробити, щоби права українців можна було порівняти з правами європейських інвесторів, але хоч якась користь за 3 роки».

«Ми очікуємо на значне розширення ринкової кон'юнктури внаслідок залучення нових інструментів і привабливих активів, що зі свого боку дозволить повернути інтерес до ринку капіталів загалом і, зокрема, збільшити обсяги операцій фондового ринку. Найпозитивнішим ефектом, безумовно, є скасування бюрократичної частини попереднього Положення. Ця частина стосувалася подачі «громіздкого» пакету документів від емітента з обов'язковою вимогою перекладу на українську мову офіційно опублікованих текстів проспекту емісії, аудиторської та фінансової звітності, збір, подача різних довідок і укладення договору з однією з українських фондових бірж, хоча дозвіл на допуск до обігу на території України ще не отриманий. Вказані спрощення - це крок на шляху приведення норм українського законодавства до міжнародних стандартів. Іншими словами, сподіваємося, що простота, прозорість і швидкість отримання дозволів стануть привабливими чинниками для «входу» на фондовий ринок України іноземних емітентів», - повідомляє Віолетта Заєць, керівник депозитарного відділу Dragon Capital.

Ухвалення документа дає поштовх для збільшення обсягу пропозицій. Будуть створені нові можливості для бізнесу, скоротиться дефіцит якісних фінансових інструментів. Фонди і страхові компанії зможуть збалансувати свої портфелі за допомогою активів, номінованих в іноземній валюті. Розшириться спектр послуг, на яких можуть заробляти депозитарні установи України, залучаючи нових клієнтів і конкуруючи один з одним.

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% ? належать НБУ, 24,99% ? Ощадбанку, майже 11% ? КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.

Станом на 31.01.18:

?        відкрито рахунків ДУ – 210 (з них 7 в стані припинення провадження депозитарної діяльності)

?        відкрито рахунків емітентам – 10 468

обслуговуються ЦП: у кількості – 4 176 772 668 786 на загальну номінальну вартість – 1 719 231 046 861,79 грн.