Головна Новини Найважливіші новини Фондовий ринок: перезавантаження. Обрано постачальника ПО для модернізації інфраструктури
Фондовий ринок: перезавантаження. Обрано постачальника ПО для модернізації інфраструктури Друк
Вівторок, 28 листопада 2017, 13:32

 

NDU_PO_Release_20171128

Наглядова рада Національного депозитарію України (НДУ) затвердила вибір компанії, яка стане постачальником програмного забезпечення (ПО) для модернізації IT-платформи українського ринку цінних паперів. Ним стала британська Percival Software Limited, яка спеціалізується на створенні програмних рішень в області депозитарного обліку в усьому світі.

Оновлення ПО – один з ключових етапів розвитку інфраструктури фондового ринку, яким НДУ займається в рамках реалізації стратегії сталого розвитку «Україна - 2020».

«Для інтеграції в європейський фінансовий простір робота депозитарної системи українського фондового ринку повинна бути приведена до норм європейської практики обліку цінних паперів, - говорить Міндаугас Бакас, Голова Правління Національного депозитарію України. - Один з важливих етапів - заміна старого ПО, яке на сьогодні має обмежений функціонал, на гнучку високотехнологічну систему, що відповідає вимогам сучасного ринку».

До аналізу пропозицій були також залучені представники Національного банку України (НБУ) і Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

Створена всередині НДУ Робоча група зробила вибір на користь компанії Percival Software Limited (Великобританія, Лондон). Компанія, яка створена в 1986 році, старша за український ринок цінних паперів. На її рахунку багато успішних впроваджень, під час яких доводилося вирішувати багаторівневі завдання.

«Один з головних критеріїв, яким ми користувалися для остаточного вибору постачальника - гнучкість, тобто можливість з мінімальними додатковими капіталовкладеннями в матеріально-технічну базу адаптувати програму до конкретних умов українського фондового ринку», - говорить член Правління НДУ Андрій Порада.

21 листопада 2017 року Наглядова рада НДУ дала згоду на вчинення правочинів щодо  придбання програмно-технічного комплексу депозитарного обслуговування з Percival Software Limited. На адаптацію і запуск системи заплановано видатки, що становлять не набагато більше 1 млн USD.

До кінця 2017 НДУ планує підписання договору на підготовчі проектні роботи з вендором. Попередня стадія реалізації проекту триватиме три місяці. У цей період фахівці компанії-постачальника вивчатимуть бізнес-процеси, нормативні вимоги і в результаті сформують оцінку необхідної кастомізації (адаптації) свого продукту. Передбачається, що початок виконання основної фази проекту відбудеться в квітні 2018 року.

За планами керівництва НДУ новий програмно-технологічний комплекс має запрацювати в 2019 році. Нова IT-платформа покликана ввести в українську практику депозитарного обліку технології, які використовуються на розвинених європейських ринках цінних паперів. Це дозволить фінансовим установам ефективно працювати і розвивати нові послуги для своїх клієнтів.

Вимоги до постачальників ПО, на основі яких відбувався відбір.

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% ? належать НБУ, 24,99% ? Ощадбанку, майже 11% ? КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.

Станом на 27.11.17:

  • відкрито рахунків ДУ – 216 (з них 12 в стані припинення провадження депозитарної діяльності)
  • відкрито рахунків емітентам – 10 493
  • обслуговуються ЦП: у кількості – 4 181 005 035 203 на загальну номінальну вартість – 1 697 823 359 596,30 грн.

 

Percival Software Limited

Компанія була заснована в 1986 році. Займається розробкою і постачанням передових програмних рішень для центральних депозитаріїв у всьому світі. З 2008 року Percival виграла 9 контрактів на поставку систем депозитарного обліку, що охоплюють 21 країну. Серед клієнтів останніх років: фондові біржі Ісландії, Мальти, Вірменії, країн Балтії, Співдружності Багамських Островів та ін.