Головна Новини Найважливіші новини Профучасники визначились з напрямками розвитку депозитарної системи України
Профучасники визначились з напрямками розвитку депозитарної системи України Друк
Середа, 13 квітня 2016, 08:29

Центральний депозитарій підбив підсумки опитування професійних учасників щодо розвитку депозитарної системи України. Опитування містить шість концептуальних пропозицій, що були сформульовані ЦД. Зазначені пропозиції раніше було підтримано робочою групою з модернізації та створення програмного забезпечення ЦД, Радою учасників ЦД, а також профільними саморегульованими організаціями (СРО). 

Більшість опитуваних – 87,1%   підтримали запропоновані концептуальні пропозиції. З них  51,6% підтримали пропозиції повністю, 35,5% - підтримали із зауваженнями. Не підтримали пропозиції   12,9%. У опитуванні брали участь спеціалісти з депозитарної діяльності як невеликих компаній, так і потужних учасників ринку депозитарних послуг, зокрема: Райффайзен банк Аваль, Сітібанк, УКРГАЗБАНК, КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК, Універ Капітал, АРТ-КАПІТАЛ Кастоді та інші. 

У листопаді 2015 року пропозиції щодо розвитку депозитарної системи ЦД направив до НКЦПФР. «Ми не отримали погодження своїх пропозицій від Комісії. Натомість, відповідь, що надійшла від регулятора, містила інформацію про те, що Комісією буде створено робочу групу з підготовки та формування Концепції розвитку депозитарної та розрахунково-клірингової інфраструктури фінансового сектору. На квітень 2016 року ця робоча група при НКЦПФР не сформулювала інших тез, аніж було запропоновано ЦД, - розповідає Геннадій Журов, Голова Правління ПАТ «НДУ». - Те, що ЦД підтримало більше ніж  87% учасників опитування, є безперечним підтвердженням правильності пропозицій ЦД щодо розвитку депозитарної системи України».

Зазначені концептуальні пропозиції є вкрай важливими як для розвитку депозитарної системи, так і для розвитку ЦД. Їх реалізація у практиці депозитарної діяльності, серед іншого, підвищить рівень захисту прав інвестора, впровадить додаткові механізми запобігання  рейдерству, дозволить якісно модернізувати IT-інфраструктуру депозитарного сектору.

Нагадаємо, що на голосування виносилось: 

• Збереження дворівневої депозитарної системи з можливістю, за бажанням депонента, використання сегрегованих рахунків на рівні ЦД. При цьому, такий рахунок депоненту відкривається депозитарною установою. 

• Закріпити, що виплата доходів проводиться емітентом виключно через депозитарну систему і кошти залишаються на рахунках депозитарної установи, яка забезпечує їх зберігання до моменту виплати депоненту. Таким чином, рух грошових коштів при виплатах здійснюється виключно через учасників облікової системи (емітент – Центральний депозитарій – Депозитарна установа - депонент).

• Взаємодія ЦД і депозитарних установ має відбуватись або за допомогою використання депозитарними установами власного програмного забезпечення (ПЗ), або ПЗ, наданого ЦД. Саме таким чином функціонують всі дворівневі депозитарні системи світу.

• Забезпечення вільного руху капіталу. Лібералізація розміщення/обігу цінних паперів іноземних емітентів в Україні та зняття будь-яких обмежень на розміщення/обіг цінних паперів українських емітентів за межами України через кореспондентські відносини Центрального депозитарію.

• Забезпечити передачу інформації про всі корпоративні дії емітентів через Центральний депозитарій до депозитарних установ. Ініціатива має підвищити якість системи розкриття інформації емітентами та забезпечити можливість своєчасного одержання такої інформації інвесторами.

• Унеможливлення несанкціонованого доступу до інформації, що зберігається ЦД та депозитарними установами. Забезпечення захисту системи обробки інформації ЦД від можливого доступу до інсайдерської інформації, в тому числі, відмова від використання технологій, що можуть поставити під сумнів конфіденційність даної інформації. 

Через проведене голосування щодо концептуальних пропозицій з розвитку депозитарної системи України, ЦД заручився підтримкою професійної спільноти. ЦД буде і надалі їх відстоювати у діалозі з НКЦПФР. Зазначені пропозиції подані до Громадської ради при Комісії. Відповідно до постанови Кабміну питання, які виносяться громадськими радами при держорганах, підлягають обов’язковому розгляду.